Hamsi Butik Otel
Akçakoca'yı adım adım birlikte keşfedelim.

Akçakoca Bey Anıtı

Orhan Gazi’nin emrinde; Akçakoca, Konuralp, Saltuk Alp, Samsa Çavuş, Gazi Rahman, Köse Mihal gibi tanınmış komutanlarla birlikte gerçekleştirilen fetihler, Osmanlının kuruluş aşamasında oldukça önemliydi. Akçakoca ve çevresinin fethedilmesinde görev alan Akçakoca Bey; Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşı ve yoldaşıydı… İlk devir Osmanlı Tarihi yazarlarının eserlerinde adı geçen bu alp-erenin, kendisi ve ailesi hakkında bilinenler oldukça kısıtlıdır. Öz Türkçe olan “Akça” ismi kayı geleneğinin izlerini taşımaktadır. Akça’dan oluşan bu isim “oldukça, hayli beyaz” anlamındadır. “Koca” ise kocamış fiilinin kökü olup, “büyük, ihtiyar” anlamındadır. Akçakoca Bey’in doğum tarihi 1234’tür. Yaşadığı dönemde Akçakoca-Sapanca-Kandıra bölgelerini alarak Osmanlı Beyliği’ne katmış ve tarihe “Kandıra Fatihi” olarak geçmiştir. İzmit üzerine sefere çıkacağı sırada Kandıra’da vefat etmiştir. 1328 yılında 94 yaşında vefat eden Akçakoca Bey’in Türk törelerine uygun olarak otağının bulunduğu yere gömüldüğü bilinmektedir. Nasıl öldüğü ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Akçakoca Bey Anıtı; Orhan Gazi ve Konuralp Bey heykelleriyle birlikte bir bütün halinde ilçe merkezimizde yer almaktadır.

Devamını Oku
Akçakoca Bey Anıtı

Akçakoca Bey Anıtı

Orhan Gazi’nin emrinde; Akçakoca, Konuralp, Saltuk Alp, Samsa Çavuş, Gazi Rahman, Köse Mihal gibi tanınmış komutanlarla birlikte gerçekleştirilen fetihler, Osmanlının kuruluş aşamasında oldukça önemliydi. Akçakoca ve çevresinin fethedilmesinde görev alan Akçakoca Bey; Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşı ve yoldaşıydı…

Fakıllı Mağarası

Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. derecede sit alanı olarak belirlenen Fakıllı Mağarası, ilçe merkezimizin 8 km güneydoğusundaki Fakıllı Köyü’nde bulunmaktadır. Mağara, bir turizm merkezi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenmiştir. Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1017 metre, ziyarete açık olan alanı ise 350 metredir. Doğal güzellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler vardır. Özellikle “Beyaz Oda” olarak anılan bölgeler damlataş bakımından zengindir. Mağara yağışlı dönemlerde, düden girişler ile ciddi miktarda su girişi almaktadır. Fakıllı Mağarası, gizemli yolculukları ve tarihi gezileri seven turistlerin büyük ilgi gösterdiği bir doğal güzelliğimiz olarak öne çıkmaktadır.

Devamını Oku
Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası

Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. derecede sit alanı olarak belirlenen Fakıllı Mağarası, ilçe merkezimizin 8 km güneydoğusundaki Fakıllı Köyü’nde bulunmaktadır. Mağara, bir turizm merkezi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenmiştir.

Ceneviz Kalesi

Akçakoca’nın simgelerinden biri haline gelen Ceneviz Kalesi, ‘‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’’ adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırmıştır. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafından giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Kale avlusu içerisinde, günümüzde “Dilek Kuyusu” olarak bilinen 5.30 metre çapında o dönemde su ihtiyacını karşılayan su sarnıcı bulunmaktadır. Tarihi Ceneviz Kalesi, denizden yüksek ve denize sıfır konumuyla tarih ve doğanın estetiğini bir arada sunduğu bölgemizdeki ender merkezlerden biridir. Doğusunda ve batısında, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından Karadeniz sahillerine verilen mavi bayraklı plajı barındırmaktadır ve bölgemiz için büyük bir önem taşımaktadır.

Devamını Oku
Ceneviz Kalesi

Ceneviz Kalesi

Ceneviz Kalesi, ilçemizin batısında, merkeze 3 km mesafede yer almaktadır. Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerinden günümüze kadar gelen Ceneviz Kalesi ve çevresi, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 01.07.1996 tarih ve 4734 sayılı kararı ile Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak tescillenmiştir.

Sarıyayla Şelalesi

Sarıyayla Köyü’nde yer alan ve adını bu köyümüzden alan Sarıyayla Şelalesi, piknik alanı ve yürüyüş parkuruyla dikkat çekiyor. İlçe merkezimize 10 km mesafede olan şelaleye, Düzce İl Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Akçakoca Sarıyayla Şelalesi Peyzaj Projesi” kapsamında, bölgenin iyileştirilmesi için iki adet ahşap köprü, bir adet seyir terası, tuvalet, oturma alanları ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Şelalenin keyifli seyri eşliğinde piknik yapabilir, yeşillikler arasında doğa yürüyüşü ve foto-safari gibi etkinliklerde bulunabilirsiniz.

Devamını Oku
Sarıyayla Şelalesi

Sarıyayla Şelalesi

Sarıyayla Köyü’nde yer alan ve adını bu köyümüzden alan Sarıyayla Şelalesi, piknik alanı ve yürüyüş parkuruyla dikkat çekiyor. İlçe merkezimize 10 km mesafede olan şelaleye, Düzce İl Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Akçakoca Sarıyayla Şelalesi Peyzaj Projesi” kapsamında, bölgenin iyileştirilmesi için iki adet ahşap köprü, bir adet seyir terası, tuvalet, oturma alanları ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Soyat Yalıyar Kayalar

Tam manasıyla bir deniz kenti olan ilçemizde, Karadeniz’in heybetli dalgaları tarafından oluşturulmuş pek çok yalıyar bulunmaktadır. Bunların en yükseği Ceneviz Kalesi ile Değirmenağzı arasında yer alan 30 metre yükseklikteki Soyat Yalıyarları’dır. Karadeniz’de mavi bayrak alan tek turizm merkezi olan Akçakoca’nın 35 km’ye ulaşan sahili boyunca pek çok kumsalı ve plajlı bulunmaktadır. Soyat Yalıyarı, “Fok Kayaları” olarak anılmaktadır. Bunun sebebi ise kıyı boyunca bünyesinde pek çok mağara barındırmasıdır. Soyat Yalıyar Kayalar, görülmesi gereken doğal güzelliklerimizdendir.

Devamını Oku
Soyat Yalıyar Kayalar

Soyat Yalıyar Kayalar

Tam manasıyla bir deniz kenti olan ilçemizde, Karadeniz’in heybetli dalgaları tarafından oluşturulmuş pek çok yalıyar bulunmaktadır. Bunların en yükseği Ceneviz Kalesi ile Değirmenağzı arasında yer alan 30 metre yükseklikteki Soyat Yalıyarları’dır.

Tahirli Şelalesi

Tahirli Şelalesi, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta olup, asfalt yoldan şelale alanına kadar olan 3 kilometrelik kısmı, yürüyüş parkuru olarak da kullanılabilmektedir. Yeşillikler arasında yapılan yürüyüşün ardından ulaşılan dört kademeli şelale, su sesi eşliğinde doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği güzellikte bir yerdir.

Devamını Oku
Tahirli Şelalesi

Tahirli Şelalesi

Tahirli Şelalesi, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta olup, asfalt yoldan şelale alanına kadar olan 3 kilometrelik kısmı, yürüyüş parkuru olarak da kullanılabilmektedir.